Lockdown w Londynie – Michael Palin


Michael Palin to jeden z moich bohaterów. Podróżnik, dziennikarz, pisarz, komik – był tak łaskawy, że zgodził się abym zamieścił na moim blogu wpis z jego bloga. Mam nadzieję, że będzie to nową tradycją i wpisy Michaela Pallina pojawiać się tu będą regularnie.


W zeszłym tygodniu dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Alberta Roux, jednego z tytanów kuchni francuskiej, brata Michela i ojca Michela Roux Juniora. Abstrahując od wyśmienitych dań, które zwalały mnie z nóg w sygnowanej przez nich restauracji Le Gavroche, zawsze będę wdzięczny braciom Roux za umożliwienie Pythonom nakręcenia skeczu O Brudnym Widelcu właśnie w tej restauracji w 1970 roku. Dopuszczenie ekipy filmowej w pobliże miejsca, które kochasz zawsze jest ryzykowne, a dopuszczenie ekipy Monty Pythona sprawia dodatkowo, że zagrożenie dla życia, kończyn, stołów, naczyń, kieliszków, homarów czy oeufs en cocottes drastycznie wzrasta. Tak więc dziękuję Wam Albercie i Michelu za bycie wspaniałymi kolegami i jeśli ktoś w was jest zainteresowany, nasz dzień w restauracji Le Gavroche możecie zobaczyć w filmie A Teraz Coś z Zupełnie Innej Beczki i w reklamie, nakręconej tego samego dnia, co stało się trochę klasykiem.

Bardziej do Le Gavroche niestety obecnie zbliżyć się nie da, ponieważ jak każda inna restauracja w Londynie, jest zamknięta w celu ratowania życia. Jak doszliśmy do tego momentu i kiedy z niego wyjdziemy? Odpowiedzi przysyłajcie na pocztówkach.

Chociaż nie spędziłem ani jednej nocy poza domem od zeszłego lutego, to już od dawna aż tak dużo nie podróżowałem w telewizji. Wszystko dzięki ostatniej serii Travels of A Lifetime i powtórkom oryginalnych serii w BBC Four. Nie jestem wielbicielem oglądania samego siebie na ekranie ? zawsze dostrzegam błędy ? ale dzięki temu przypomniałem sobie, ile moje programy podróżnicze zawdzięczają profesjonalizmowi moich współpracowników, w szczególności niesamowitej pracy kamerzysty Nigela Meakina Gdy ja wariowałem, on tworzył obrazowe albumy wszystkich naszych lokalizacji, co dzisiaj, w tych pozostań-w-domu czasach, przypomina nam, jaki bogaty, ekscytujący i egzotyczny świat wciąż znajduje się wokół nas.

Oprócz starannie kontrolowanego i zdystansowanego występu w studiu telewizyjnym w programie J Ross, moja telewizyjna praca ogranicza się do ZOOM`a, który pozwala zaoszczędzić na transporcie i spodniach, ale jest dziwacznie nieintymny. Chciałem napić się drinka z Robertem Lindsay`em po tym, jak zrobiliśmy nasz fragment Czekając na Godota oraz z Tennant`em i Sheen`em po wykonaniu Staged, ale mogłem tylko nacisnąć “Opuść spotkanie” i zastanawiać się, czy to w ogóle się wydarzyło.

Teraz, gdy patrzę na nieskazitelnie czyste strony mojego pamiętnika z 2021 roku wiem, że mam przynajmniej trochę do napisania. Bez zdradzania zbyt wielu szczegółów, badam krótkie i zagadkowe życie mojego stryjecznego dziadka Henry`ego – Harry`ego dla wszystkich. Urodził się w czasach rozkwitu Imperium Brytyjskiego i zmarł w błotnistym chaosie bity nad Sommą w wieku 32 lat. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to mam nadzieję, że książka zmaterializuje się w księgarniach za dwa lata.

Ach… księgarnie, restauracje, spodnie… tak wiele rzeczy do czekania.


Autor: Michael Palin
Tłumaczenie: Radek Szwankowski za zgodą Michael`a Palin`
a
Źródło: www.themichaelpalin.com/palins_posts/london-lockdown/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *